"MOJA RIJEKA"

Autor: Danijela Ivošević Jelušić, 12. 12. 2013.

Terenska nastava 25. 11. 2013.

U sklopu projekta „Moja Rijeka“ dio učenika 6.a i 6.b razreda, koji sudjeluju u radu te
aktivnosti, 25. studenoga su krenuli u obilazak dijela Rijeke koji se nalazi ispod Kozale. Teme
kojima su se bavili su sljedeće: Adamićevi svjedoci, Prirodoslovni muzej i Park Nikole Hosta, Grad stuba, Junakinja Karolina i Spasilački prsluk s Titanica. Znamenitosti su obilazili vođeni unaprijed pripremljenim zadacima koji su zahtjevali razmišljanje, uočavanje, uspoređivanje i kreativan rad –fotografiranje.

Spustili smo se s Kozale do jednog od najstarijih postojećih parkova u Rijeci Parka Nikole Hosta.

Park je podijeljen u dva dijela. S gornje strane ceste nalazi se najstarija gradska muzejska ustanova – Prirodoslovni muzej. A osim Prirodoslovnog muzeja, u Parku smo potražili i dio u kojemu je nekada, u razdoblju od 1. svibnja 1947. do 1962. bio  smješten ZOO vrtić.

Spustili smo se i s donje strane ceste gdje se nalazi Državni arhiv. U toj je vili nekada živio

nadvojvoda Josip, brat cara Franje Josipa I. Zgrada vile nekada :

i zgrada danas:

Nastavili smo šetnju prema Guvernerovoj palači u kojoj je danas smješten Pomorski i povijesni muzej.

U tome se muzeju čuvaju materijalni dokazi s područja Primorsko-goranske županije i grada Rijeke kao njezina središta od vremena prvih naseljavanja u prapovijesti do 20. st.. Tu se nalaze i spasilački prsluk s Titanika i portret Karoline Riječke.

Zdesna Guvernerovoj palači je Muzej grada Rijeke, odnosno 13 kamenih skulptura koje prikazuju Adamićeve svjedoke. Oni su lažno svjedočili protiv riječkoga trgovca i posjednika Simeona Adamića tvrdeći da se obogatio krađom zakopanoga blaga.

« Travanj 2024 »