Planinarski izlet na Snježnik

Osvanuo je još jedan sunčani dan mjeseca studenog. U jutarnjim su se satima učenici sedmih i osmih razreda Osnovne škole „Kozala“, pod vodstvom učitelja Igora Cvitana, uputili u novu planinarsku pustolovinu. Odredište je ovaj put bio Snježnik, planina čije je ime nastalo zbog snijega koji se u većim količinama zadržava sve do proljeća. Učenici su se okupili u blizini Malog doma na Platku odakle je započeo dug i strm, ali zanimljiv put prema vrhu visine 1506 metara s kojeg se pruža predivan pogled na Riječki zaljev, Kvarnerske otoke i Istru, ali i Alpe u susjednoj Sloveniji. Unatoč vjetru i hladnoći te snijegom prekivenim stazama, učenici su uživali u planinskom ugođaju. Tijekom uspona, koji je trajao oko dva i pol sata, snijeg je namamio učenike na igru pa je poletjela i koja gruda. Na samom ih je kraju uspona dočekao očaravajući pogled, a ljepote krajolika ostavile su ih bez daha. Nakon odmora i uživanja u prekrasnim vidicima, uslijedilo je spuštanje šumskim stazama i povratak u Rijeku.

Mihovil Poropat, 7.a

Planinarska sekcija

Planinarski izlet na Tuhobić

Autor: Kim Anić, 5. 10. 2015.

Osnovna škola „Kozala“ sudjeluje u programu „Turno kretanje“ koji organizira ŠSS PGŽ. Do sada smo prošli planinarske staze na Učki , Snježniku i Guslici. Ovogodišnji planinarski zadatak bio je  Tuhobić.

Put na Tuhobić održao se 2.10.2015.  Polazak je bio u 8 sati s autobusne stanice na  Kozali. Autobus nas je odvezao preko Grobničkog polja starom cestom do Gornjeg Jelenja. Našu ekipu sačinjavali su: 35 učenika i 5 profesora u pratnji ( ravnateljica OŠ Kozala, profesori TZK Igor Cvitan i Toni Žitko, tajnica županijskog ŠSS, Marija i             pomoćnica u nastavi, Dea. Na početku uspona dobili smo planinarske karte i kratke upute o stazi koju trebamo proći. Vrijeme je bilo jesensko, magla i lagana povremena kiša. Kretali smo se šumom po označenim planinarskim markacijama. Šuma je bila s visokim stablima i rijetkim niskim raslinjem. Do vrha Tuhobića , koji se nalazi na nadmorskoj visini od 1109 m ,trebalo nam je 1:45 minuta. Prije dolaska na vrh imali smo jedno kratko odmaranje na proplanku s vidikovcem s kojeg smo vidjeli stazu našeg uspona.
Po dolasku na vrh upisali smo se u knjigu koja je bila postavljena na stupu u blizini najviše planinarske točke. Sa sjeverne strane bio je pogled na gustu šumu, a s južne na planinske proplanke i livade. Na vrhu smo se kratko zadržali radi loših vremenskih uvjeta. Puhao je jak vjetar i bilo je maglovito.

S vrha Tuhobića  smo se krenuli spuštati u smjeru Fužina. S ove strane spusta dočekalo nas je sunčano vrijeme. Jednim dijelom put je pratio i autocestu Rijeka – Zagreb. Naš hod planinarskom cestom završili smo kod Fužinskog Benkovca.
Put prema Rijeci nastavili smo autobusom preko Zlobina, Hreljina i riječkom zaobilaznicom došli smo do Kozale.
U Rijeku smo stigli oko 14 sati.

Učenice osmih razreda Osnovne škole Kozala
                                                                       - Lorena Matanović, Roberta Miljanović i Erika Babeli.

Poslovnik
Poslovnik o radu SSD.pdf