Godišnje izvješće 2018
Godisnje izvjesce GDPR 2018.pdf

GDPR

GDPR je Opća uredba o zaštiti osobnih podataka koja se primjenjuje od 25. svibnja 2018.g i tim  povodom nastale su promjene u području propisa o zaštiti osobnih podataka. Želimo Vam pojasniti na koji će način Osnovna škola Kozala koristiti i obrađivati osobne podatke vaše djece. U skladu s EU uredbom o zaštiti osobnih podataka(GDPR), OŠ Kozala će prikupljati  i objavljivati osobne podatke ( fotografije, imena i prezimena, ostali osobni podaci) samo onim učenicima čiji su roditelji dali pisanu privolu(suglasnost) za objavu. Ostale podatke koje od Vas prikupljamo i obrađujemo isključivo su usklađeni s postojećim Zakonima i propisima koji se primjenjuju u osnovnom obrazovanju te se neće koristit ni u koje druge svrhe.

Što donosi GDPR

Zaštita osobnih podataka jedan je od osnovnih zadataka koje GDPR stavlja pred organizacije bilo da je riječ o osobnim podacima korisnika, klijenata ili zaposlenika. Organizacije u moraju znati gdje su koji podaci te u koju svrhu se smiju koristiti. Nepoštivanje odredbi povlači kazne .Za nadzor je zadužena Agencija za zaštitu osobnih podataka (AZOP).

Službenik za zaštitu osobnih podataka

Stupanjem GDPR-a na snagu, obavezno je imenovanja Data Protection Officera (DPO), odnosno službenika za zaštitu osobnih podataka. Podatke o DPO-u naše Škole možete pronaći u dodatku Pravilnika o zaštiti osobnih podataka.

Privola

Pristanak osobe na korištenje njenih osobnih podataka smatra se jasnim činom odobrenja. Isti može biti u papirnatoj ili elektroničkoj formi.

Što je sve osobni podatak

Voditelj obrade

Voditelj obrade je svaka fizička ili pravna osoba, tijelo javne vlasti, agencija ili drugo tijelo koje određuje svrhe i sredstva obrade osobnih podataka ( svrha i sredstvo određene su pravom unije ili pravom države ). Voditelj obrade u našem slučaju je Osnovna škola Kozala ( odgovorna osoba je ravnatelj škole).

Izvršitelj obrade

Izvršitelj obrade je fizička ili pravna osoba koje obrađuje osobne podatke u ime i za račun Voditelja obrade. U našem slučaju to je ravnatelj/ica, tajnik/ica Škole, računovođa/tkinja Škole, stručni suradnik/ica i razrednici. Podaci koje obrađuju i nivo podataka uvjetovan je potrebama koje proizlaze iz Pravilnika o načinu vođenja školske dokumentacije. Osnovna škola Kozala vodi evidenciju učenika  u dvije elektroničke forme:

1. e – Matica

Školske ustanove dužne su voditi evidenciju odgojno-obrazovnog rada, upisnik učenika te upisnik radnika u pisanom i elektronskom obliku.U Ministarstvu znanosti i obrazovanja  vodi se zajednički upisnik školskih ustanova u elektronskom obliku (e-Matica) i sadrži sljedeće evidencije:

Upisnik ustanova,

Evidenciju odgojno-obrazovnog rada u ustanovama za svaku školsku godinu,

Upisnik učenika

Upisnik radnika ustanova.

Podatke u Upisnik ustanova upisuje Ministarstvo znanosti i obrazovanja , a podatke u ostale evidencije upisuju školske ustanove najkasnije do 30. rujna tekuće godine.

Podaci iz e-Matice zaštićeni su od zlouporabe, uništenja, gubitka, neovlaštenih promjena ili pristupa, u skladu s odredbama propisa kojima se uređuje zaštita osobnih podataka.

Voditelj zbirke podataka i korisnik osobnih podataka sadržanih u evidencijama iz e-Matice je Ministarstvo znanosti i obrazovanja.

Voditelj zbirke podataka za Osnovnu školu Kozala je Osnovna škola Kozala.

Ovlaštenja za pristup i razine pristupa podacima iz e-Matice odobrava Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta.

Obveze, načine i rokove unošenja podataka u e-Maticu, ovlaštenja za pristup i korištenje podataka te sigurnost i način razmjene podataka propisuje ministar pravilnikom.

Podatke u evidenciju odgojno-obrazovnog rada, upisnik učenika i upisnik radnika upisuju tajnik, školski psiholog ,razrednici i administrator imenika, sukladno ovlaštenjima za pristup.

Pitanja u vezi korištenja e-Matice učitelji upućuju isključivo administratoru imenika.

Učitelji i administrator imenika prijavljuju se u e-Maticu na adresi https://matice.mzos.hr/ elektroničkim identitetom koji dobiju od administratora imenika.

(Pravilnik o zajedničkome upisniku školskih ustanova u elektroničkome obliku – e-Matici (Narodne novine broj 86/15.)).

1. e- Dnevnik

Osnovna škola Kozala postala je korisnik e-Dnevnika 2015./2016. godine.

Administrator e-Dnevnika Osnovne škole Kozala je učiteljica informatike Danijela Ivošević Jelušić.

Pitanja u vezi korištenja e-Dnevnika učitelji upućuju administratoru e-Dnevnika.

e-Dnevnik za učenike je aplikacija koja učenicima omogućava pregled ocjena, izostanaka i bilježaka koje su učitelji upisivali u e-Dnevnik.

Učenici se u e-Dnevnik prijavljuju na adresi https://ocjene.skole.hr elektroničkim identitetom koji dobiju od administratora imenika. Aplikacija e-Dnevnik prilagođena je i za mobilne uređaje.

Aplikacija e-Dnevnik omogućava roditelju uvid u osobne podatke, ocjene, izostanke, bilješke, planirani raspored pisanih zadaća i ostale podatke o djetetu koje su predmetni učitelji i razrednik unijeli u e-Dnevnik. Aplikacija e-Dnevnik za roditelje dostupna je na adresi https://ocjene.skole.hr.

U sustav e-Dnevnika roditelji se prijavljuju putem sustava e-Građani, a više informacija kako postati e-Građanin roditelji mogu potražiti na adresi https://www.gov.hr/e-gradjani/kako-postati-e-gradjanin/1553.Uvid u podatke djeteta u e-Dnevniku moguć je pod uvjetom da je razrednik u e-Dnevniku ispravno evidentirao dodatne podatke o roditeljima.

U privitku su prijedloga Pravilnika i primjer privole za roditelje.

« Rujan 2021 »