Povijest škole Kozala

Povijest hrvatskog školstva na Kozali, seže u godinu 1873. kada su predstavnici podopćine Kozala obratili gradskom poglavarstvu u Rijeci sa zamolbom otvaranja pučke škole. Gradsko je poglavarstvo tri godine kasnije donijelo odluku da se na Kozali osnuje pučka škola, koja je u prvim počecima bila tek jedna pučka učionica. Učionica je počela s radom u jesen 1880 godine.

U toj kući, škola je djelovala sve do useljenja u novu školsku zgradu 1911. godine (današnja OŠ „Belvedere“). Nastava se u početku odvijala dvojezično na hrvatskom i talijanskom jeziku. Godine 1895. ukida se hrvatski jezik kao nastavni, a uvodi se isključiovo talijanski kao jezik službene riječke administracije.

Razdoblje između dva svjetska rata, obilježeno je nasilnom talijanizacijom hrvatskog stanovništva grada Rijeke i okolice. Završetkom 2. svjetskog rata društvene i političke prilike znatno se mijenjaju. 1945. godine radi već šest osnovnih škola na području grada Rijeke među kojima i škola Kozala.

Školske godine  1952/1953. škola dobiva naziv - 2. narodna osmogodišnja škola „Kozala“.

U vremenu od 1945.-1953. godine, u istoj školskoj zgradi radi Talijanska osnovna škola, koja, zbog naglog porasta hrvatskih odjeljenja, 1953. godine prelazi u staru zgradu OŠ „Belvedere“.

1959. godine OŠ „Drenova“ potpada pod pedagošku i administrativnu službu OŠ „Kozala“ kao - Područna škola „Drenova“.

Do značajne promjene dolazi školske godine 1978/1979. kada se OŠ „Kozala“ i OŠ „Matteotti“ udružuju u jednu radnu organizaciju.

Kamen temeljac za novu školsku zgradu položen je 3.svibnja 1977. Godine, a zgrada je otvorena 19. rujna 1978. godine.

Izgradnjom nove školske zgrade, poboljšani su radni uvjeti, Ipak, i dalje je prisutan nedostatak prostora zbog sve većeg broja novih učenika.

Školske godine 1985./1986. osnovna škola „Kozala“ je najveća osnovna škola u Rijeci, sa 1849 učenika.

Nastava se i dalje odvija u tri školska objekta što uzrokuje brojne probleme u organizaciji nastave. Dok se na područjima mjesnih zajednica Belveder, Brašćine-Pulac i Kozala osjeća smanjenje broja učenika u mjesnoj zajednici Drenova stalno se povećava broj učenika za gotovo jedno odjeljenje godišnje.

U listopadu 1986. godine započela je gradnja nove škole na Drenovi. Time se OŠ „Kozala“ podijelila na dvije škole. Ovom podjelom, nova zgrada na Kozali, prihvatila je sve učenike, a stara školska zgrada dodijeljena je OŠ „Belveder“.