Školska izvannastavna aktivnost Mići čakavci može se pohvaliti objavljivanjem dviju pjesama u knjizi Čakavčići pul Ronjgi br. 19, koju svake godine u sklopu manifestacije Proljeće u Ronjgima objavljuje Ustanova Ivan Matetić Ronjgov. Objavljeni radovi djelo su Karle Oprešnik, učenice 5.b i Lare Udovič, učenice 3.b razreda. Promocija knjige bila je u OŠ Vladimir Gortan u Rijeci, 20. Studenog 2013. g. Uz čitanje nagrađenih radova program promocije uveličan je glazbenim programom kojeg su sačinjavale dječje pjesme s ovogodišnjeg Kvarnerića.

Pohvala učenicama Karli i Lari ,i nadamo se da će njihov uspjeh biti podstrek i ostalim čakavčićima da pišu i izražavaju se čakavskim leksikom. Tu se svakako treba zahvaliti roditeljima, djedovima i bakama, koji su svojim utjecajem pridonijeli očuvanju našega lipoga ČA.

Voditeljica Mićih čakavčića: učiteljica Katarina Širola